TARİHİN MİRASÇISI EFES ANTİK KENTİ

Ege bölgesinin en bilindik tarihi yapısı olan Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Antik Yunanlardan günümüze kadar gelmiştir. İlk ev sahipliğini Roma İmparatorluğuna yapmış olsada, daha sonrasında Türklerin alışıyla hala günümüzde Türklere aittir. Gezilecek yerler arasında olması gereken bu tarihi güzellik olan Efes Antik Kenti, her yıl hem yerli hem de yabancı turist akınına uğramaktadır. Bu yapılar sadece bizim için değil tüm dünya için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Kuruluşunun MÖ 9,000’li yıllara uzandığı düşünülen Efes’te yapılan kazıların sonunda Cilalı Taş Devri izlerine rastlanmasıyla tarihine kesin bir vuruş yapabiliyoruz. Antik Çağ’da bu yerin Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada yer almasıyla antik kentin geçmişten günümüze bir önem ifade ettiği fark edilmiştir.

Gerek liman kenti kimliği, gerek ise politik ve ticari gelişmeleriyle birlikte Roma Devleti’nin Asya eyaletinin başkentine dönüştürmüştür. Dünyanın 7 harikasından biri olarak görülen Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması da kenti daha çok ziyaretçi çekmesini sağlayarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 1994 yılında, asıl gerçek listeye ise 2015’te giren Efes Antik Kenti’nin, UNESCO süreci ile birlikte daha fazla ziyaretçinin gezi planlarına dahil olduğu gözlemlenen durumlardan biridir. Gezi rehberi için tıklayın.

Efes Antik Kentine giriş iki kapıdan yapılıyor. Efes’e üst kapıdan giriş yaparak antik şehrin tarihi mirasçısının tüm görkemini görebilirsiniz. Şehri gezmek için ortalama 3 saatini ayırmak zorundasınız. Ama emin olun bu tarihi doku sizi zaman kaybına uğratmayacaktır.

Yoruma Kapalı.